Traseul porneşte din satul Carpituş între Bixad şi Băile Tuşnad pe o potecă. Urcă abrupt până sub Dl. Taţa după care coboară la Lacul Sfânta Ana. Ultima parte a traseului o putem parcurge în pădure urmărind marcajele sau pe drumul asfaltat până ajungem la Cabana Lacul Sfânta Ana.
Traseul 28 CA face legătura între satul Carpituş și frumosul lac vulcanic, Lacul Sf. Ana. Un traseu relativ ușor, fără diferențe mari de nivel, în cca. 2 -2.5 h de drumeție. Traseu accesibil tot timpul anului, iarna - în funcție de starea zăpezii.
Pornim din satul Carpituş, situat între Bixad şi Băile Tuşnad, în apropiere de ruinele cetăţilor Vapa şi Stânca Şoimilor (Bixad). Urmăm poteca care urcă abrupt până sub Dl. Taţa, de pe Muntele Ciomatu, după care coborâm spre Lacul Sfânta Ana, încadrat de un peisaj sălbatic minunat, cu păduri verzi care se oglindesc în apa limpede. Lacul este parte a sitului Natura 2000 cu cele două rezervații naturale: Tinovul Mohoş și Lacul Sfânta Ana.
Lacul Sf. Ana are o formă aproape circulară, o suprafaţă de 22 hectare şi o adâncime medie de 4 m. Nu are izvor, alimentarea lui se face din topirea zăpezilor și apa de ploaie. PR este un traseu extraordinar, cu câteva locuri de picnic, de belvedere și de odihnă. Recomandăm ca ora de pornire să fie în jurul orelor 9 -10 dimineața, ca să fie timp pentru o odihnă în jurul lacului și de ce nu, o vizită la Tinovul Mohoș. (vezi descrierea traseul 23).

Dificultate:
Distanță:
Durată:
Urcare:
Coborâre:
Vârf:
ovidaniel
19 Mar 2026 19:27Se urca de la hanul"Hotarul Ciucului",cam 1.30h.Sunt și porțiuni mai abrupte.Se merge doar prin pădure până lângă lac,deci nu vezi nici un peisaj.Dar e bine că e răcoare.La întoarcere e mai bine că urci mai puțin și coborî mai mult.Lacul e frumos și curat.Poti cumpăra de acolo ceva de băut,o înghețată,un kurtoskolac,și poți face o plimbare cu barca cu vasle.Merita plimbarea la noi a durat toată excursia 5h.La întoarcere,am intrat la han,unde am lăsat mașina și am servit cina.Buna mâncare și locație ok.